
Přírodní a kulturní skvosty Japonska
Pojeďte do Země vycházejícího slunce! Seznamte se s jedinečnou kulturou s dlouhou a bohatou i pohnutou historií. Přesvědčte se na vlastní kůži o tom, proč je Japonsko ideálem přesnosti, čistoty, pořádku a spolehlivosti. Ochutnejte suši, rámen, okonomijaki a další speciality tam, kde je umí připravit nejlépe. Svezte se šinkanzenem, přespěte v rjókanu, navštivte trénink nebo zápas suma. Objevte nejkrásnější japonské hrady, nejzachovalejší a nejvýznamnější chrámy, místa s historií i nádhernou přírodu.
Během této cesty navštívíme nejen nejznámější lokality podél cesty z Tokia do Hirošimy, ale zamíříme i do národních parků, do Japonských Alp a na pobřeží Japonského moře.
Termíny
DATUM | STAV | |
---|---|---|
16. 10. – 2. 11. 2025 | Volná místa | Chci se přidat |
Program
1. – 3. den – letecký přesun a prohlídka Tokia
Pravděpodobně s jedním přestupem se přesuneme do Japonska.
Během prvních dnů v Tokiu se začneme intenzivně seznamovat s japonskou kulturou, kuchyní a samozřejmě i s památkami. Náš pobyt v největším městě světa bude plný různých „nej“. Navštívíme nejvýznamnější šintoistickou svatyni Meiji Jingu i nejstarší buddhistický chrám Sensoji. Necháme se ohromit pohledem na megapoli z třetí nejvyšší stavby světa, věže Tokyo Skytree, i z bezplatných vyhlídek v některých mrakodrapech a necháme se fascinovat nejrušnější křižovatkou a nejrušnějším nádražím světa.

4. den – Národní park Nikkó
Při celodenním výletu do Národního parku Nikkó budeme obdivovat nejen nádherné přírodní scenerie v okolí jezera Čúzendži, ale také na japonské poměry nezvykle okázalé svatyně a mauzolea šógunů Tokugawa. Množství dřevořezeb a dekorativních prvků oplývajících zlatem není v Japonsku jinde k vidění. Prohlédneme si také rozlehlou letní císařskou rezidenci.

5. den – dokončení prohlídky Tokia
Během posledního celého dne v Tokiu doženeme to, co jsme možná nestihli v prvních dnech. Dále se podíváme k Císařskému paláci a do Národního muzea. V případě dostatku času můžeme navštívit trénink zápasníků sumo anebo představení některé z tradičních forem japonského divadla.

6. den – Hakone a Fudži, vulkanická krása
O pestrosti japonské přírody se přesvědčíme v národním parku Fudži – Hakone – Izu. Nejdříve v navštívíme Ówakudani, neboli Velké vroucí údolí. V této kaldeře sopky Hakone ochutnáme černá vejce vařená v siřičité vodě. Svezeme se lanovkou, na pirátské lodi se přeplavíme po jezeře Aši a snad nám počasí dopřeje i první výhledy na sopku Fudži.

7. den – Kamakura, středověké centrum moci
Kamakura, obklopená ze tří stran horami a čtvrtou čelící moři, byla po jedno a půl století mocenským i náboženským centrem Japonska. Nejvýraznější památkou na toto období je 11 metrů vysoká bronzová socha Buddhy Amitábhy. Nachází se zde ale také celá řada historicky i nábožensky nesmírně cenných zenových chrámů a bývalé rezidence samurajů.

8. den – Nagano a Džigokudani – park koupajících se opic
K Japonsku neodmyslitelně patří koupání v horkých pramenech. V oblasti Jamanouči si tento požitek nedopřávají pouze lidé. Park Džigokudani je známý tím, že do tamního bazénku s horkou vodou se rádi vrací volně žijící makakové červenolící, známí rovněž jako sněžné opice.
V Naganu se podíváme ke slavné hale Big Hat a nakonec budeme mít možnost si horké prameny vyzkoušet na vlastní kůži v místním onsenu.

9. den – hrad Macumoto a průjezd Japonskými Alpami
V podhůří Japonských Alp, ve městě Macumoto, navštívíme jeden z nejzachovalejších japonských hradů, patřící mezi nejcennější památky v zemi, tzv. Národní poklady.
Odpoledne nás čeká další jízda šinkanzenem. Z Nagana projedeme mezi horami až k Japonskému moři a po pobřeží dále až do Kanazawy.

10. den – Kanazawa plná historie
Procházka starými uličkami Kanazawy nás přenese do časů, kdy město bylo jedním z kulturních a uměleckých center země. Samurajskou historii Kanazawy nejvíce pocítíme ve čtvrti Nagamači, ale neunikneme jí ani v jiných částech města. Navštívíme i zajímavý „Chrám nindžů“ Mjorjudži s tajnými chodbami a místnostmi. Nesmíme vynechat ani zahradu Kenrokuen, jednu ze tří nejkrásnějších v Japonsku.
Vpodvečer se přesuneme do Kjóta.

11. – 12. den – Kjóto plné pokladů
Bývalé hlavní město, největší z japonských sídel ušetřených válečného bombardování, je plné nádherných chrámů, pavilonů, zahrad a paláců. K těm nejznámějším se počítají Zlatý a Stříbrný pavilon a chrámy Kijomizudera a Fušimi Inari. Kromě nich však navštívíme i některé méně navštěvované, jejichž kouzlo a autenticita většině návštěvníků Kjóta uniká.

13. den – Nara, nejstarší hlavní město
Ještě dříve, než se hlavním městem stalo Kjóto, byla jím Nara. I zde se nacházejí unikátní chrámy zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Tódajdži se chlubí halou Dajbucuden, která bývala největší dřevěnou stavbou světa a ve které se nachází obrovský bronzový Buddha. Ke svatyni Kasuga Tajša vedou cesty lemované množstvím kamenných luceren. Téměř celý den nám budou dělat společnost jelínci sika, volně se pohybující v parku v okolí nejvýznamnějších památek.

14. den – znovuzrozené město Hirošima
V centru Hirošimy nejdříve navštívíme místa spojená s výbuchem atomové bomby. Projdeme si výstavu v Muzeu památníku míru a zastavíme se i u tzv. Atomového dómu, jedné z mála budov ve městě, které nebyly výbuchem zcela srovnány se zemí. Hirošimský hrad výbuchem naopak zničen byl, ale nyní na jeho původním místě stojí krásná replika, uvnitř které se nachází historické muzeum.
Vpodvečer se přesuneme na ostrov Mijadžima.

15. den – posvátný ostrov Mijadžima
Ostrov Mijadžima, nedaleko Hirošimy, je známý především díky svatyni Icukušima se slavnou bránou torii, zaplavovanou mořským přílivem. V šingonském chrámu Daišo se přiblížíme mystické atmosféře tibetského buddhismu. Pěšky nebo s využitím lanovky se vypravíme na vrchol hory Minsen, nejvyšší bod ostrova ve výšce 535 m n.m., odkud se nám za příznivého počasí naskytne krásný výhled na Vnitřní moře a malé zelené ostrůvky v okolí Mijadžimy.
Vpodvečer se opět šinkanzenem přesuneme do Ósaky, kde ještě stihneme navštívit čtvrť Dotonbori, proslulou rušným nočním životem.

16. den – Ósaka, metropole gurmánů
Moderní metropole Ósaka je jedním z ekonomických center země. Najdeme zde proto řadu výškových budov a ukázek moderní architektury. Dominantou města však zůstává ósacký hrad, resp. jeho rekonstrukce z konce minulého století.
Město je také vyhlášené možná nejlepší gastronomií v Japonsku, i proto některé z místních specialit ochutnáme. Vpodvečer se přesuneme k jezeru Kawagučiko.

17. – 18. den – nádherná Fudži a návrat do ČR
Ráno a dopoledne strávíme u jezera Kawagučiko, odkud se za dobrého počasí nabízejí dechberoucí výhledy na nejvyšší horu Japonska, majestátní Fudži. V odpoledních či večerních hodinách (dle času odletu) se přesuneme na letiště, odkud se vydáme na cestu zpět do Prahy.

Praktické informace
Ubytování
V hotelích odpovídajících 2-3 hvězdičkovému evropskému standardu, ve dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou.
Stravování
V ceně ubytování budou obvykle snídaně, v ostatních případech se budeme stravovat v místních restauracích.
Doprava
Letecky z ČR do Tokia a zpět. V Japonsku vyzkoušíme rychovlaky šinkanzeny i regionální vlaky, autobusy i různé formy městské hromadné dopravy a taxíky.
Náročnost
K absolvování cesty není potřeba výjimečná fyzická kondice. Vzhledem k charakteru zájezdu a povaze přesunů je nutné počítat s intenzivním chozením ve městech.
Náklady na cestu
Průvodcovský poplatek: 25 000 Kč při přihlášení do 180ti dnů před odletem; 27 000 Kč při přihlášení 179 – 90 dnů před odletem; 30 000 Kč při přihlášení 89 dní před odletem nebo později.
Poplatek za přípravu, organizaci a průvodcovskou činnost během cesty.
Náklady na místě: cca 41 000 Kč
Zahrnuje ubytování (cca 15 000 Kč), stravování (cca 7 000 Kč), místní dopravu (cca 16 000 Kč), vstupné (cca 3 000 Kč).
Letenka: cca 30 000 Kč
Další: cca 2 000 Kč (cestovní pojištění)
Jak se zúčastnit
Zaujala Vás tato cesta? Chcete se přidat anebo k ní máte nějaké dotazy? Ozvěte se! Vyplňte kontaktní formulář anebo využijte jinou formu kontaktu!