To nejlepší z Luzonu

Divoká příroda, zeleně porostlé hory, fotogenické sopky. Nádherné pláže i potápění s žraloky velrybími. Největší a nejbohatší metropole i nejchudší venkovské oblasti. Tisícileté rýžové terasy i památky po evropských kolonizátorech. To vše nalezneme na Luzonu, největším a nerozmanitějším z filipínských ostrovů. Dvoutýdenní putování po tomto úchvatném ostrově bude nabité poznáváním přírody, historie, kultury a reality běžného života Filipínců. Dopřejeme si však i odpočinek na krásných plážích.

Termíny

DATUMSTAV
5. 1. – 21. 1. 2024UzavřenoChci se přidat
5. 1. – 25. 1. 2024 (s prodloužením na Panglau)UzavřenoChci se přidat

Program

1. –  2. den – přesun na Filipíny a kraj v okolí sopky Pinatubo

Na Filipíny poletíme pravděpodobně s jedním přestupem. Po příletu na manilské letiště vyrazíme na sever, do kraje. Jehož dominantou je mohutná sopka Pinatubo. Projedeme oblastí, která byla postižena mohutnou erupcí Pinatuba v roce 1991, a navštívíme vesničku zčásti pohřbenou přívalem lávy. V případě dostatku času navštívíme i nejvýznamnější památky města Angeles.

3. den – Baguio, město borovic a „letní hlavní město Filipín“

Z nížiny provincie Pampanga se přesuneme na vysočinu provincie Benguet. V době, kdy vládu nad souostrovím měli Američané, odjížděli guvernéři do Baguia na léto, aby se vyhnuli manilskému horku. Podíváme se k jejich letnímu sídlu, které nyní slouží jako oficiální letní rezidence filipínských prezidentů. Dopřejeme si první výhledy na filipínské Kordilery a navštívíme i proslulý místní noční trh.

4. den – průjezd filipínskými Kordilerami

Cesta z Baguia do Banaue bude bezpochyby patřit mezi nejsilnější zážitky z Filipín. Stav silnic v nejméně osídleném regionu Filipín se postará především o pomalou jízdu. Výhledy na horskou krajinu však zajistí, že nudit se rozhodně nebudeme. Po příjezdu do Banaue se ještě můžeme vykoupat v blízkých horkých pramenech.

5. den – rýžové terasy Ifugao

Celý dnešní den věnujeme rýžovým terasám. Vypravíme se do vesničky Batad, často označované za místo s nejlepším výhledem na terasovitá políčka, a projdeme se mezi nimi až k 70 m vysokému vodopádu Tappiyah. Odpoledne ještě navštívíme další vyhlídková místa v okolí Banaue.

6. – 7. den – Sagada – jeskyně, vodopády a nezvyklé pohřební zvyky

Kmeny obývající okolí Sagady praktikují specifické způsoby pohřbívání. S jedním z nich se seznámíme v Údolí ozvěn. Rakve se zde zavěšují na skálu, kde visí, dokud drží pohromadě a poskytují zajímavou podívanou pro každého návštěvníka. Prozkoumáme také některé z mnoha jeskyní v oblasti. Při sestupu do nitra jeskyně Sumaguing budeme obdivovat rozmanité skalní útvary a v nejnižších částech se vykoupeme v jeskynních jezírkách. Další jeskyní v našem programu bude Lumiang, nejznámější z pohřebních jeskyní. Ukládání rakví je zde rozšířenější než jejich zavěšování.

8. den – z hor k moři a do koloniálního Viganu

Další cesta bohatá na působivé výhledy nás zavede na západní pobřeží a podél něj dále na sever, do Viganu. Ve městě proslulém architekturou z dob španělské vlády nad ostrovy navštívíme nejvýznamnější památky (katedrálu sv. Pavla, muzeum vlivné rodiny Crisologo i rezidenci bývalého prezidenta Elpidia Quirina). Budeme však mít i čas na procházku v uličkách historického centra.

9. den – dokončení prohlídky Viganu a cesta dále na sever

Před další cestou na sever dokončíme prohlídku Viganu – vystoupáme do věže kostela Bantay a vlastní zručnost vyzkoušíme v keramické dílně s obrovskou vypalovací pecí. Podíváme se na pláž s černým pískem a pak již pojedeme do Paoay. Místní kostel sv. Augustýna se zvonicí patří mezi nejkrásnější památky postavené ve stylu tzv. zemětřesného baroka a po právu je zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO.

10. den – rozloučení se severem a přelet na jih

Nejsevernějším bodem našeho putování po Luzonu bude Laoag. Zvonice místní katedrály sv. Viléma byla postavena na písčitém podloží a pomalu se propadá. Její osud je sice kvůli tomu nejistý, je vak díky tomu spolehlivě největší atrakcí města. 
Z Laoagu přeletíme na jih ostrova a přesuneme se do Donsolu.

11. den – plavání se žraloky obrovskými

Plavání s butandingy, jak se na ostrovech říká žralokům obrovským (resp. žralokům velrybím), se zařadí mezi nejsilnější filipínské zážitky. Tyto největší paryby na světě, charakteristické světlými skvrnami na tmavé kůži, nejsou člověku nebezpečné. A protože se pohybují velmi pomalu, není obtížné se udržet v jejich blízkosti a obdivovat jejich krásu a velikost přímo ve vodě. 

12. den – nejkrásnější sopka Mayon a přesun do Caramoan

Sopka Mayon bývá označována za nejsymetričtější sopku na světě a přitahuje svojí nádherou nejen fotografy. Ničivá síla jejích erupcí však dokáže napáchat rozsáhlé škody. Ruiny kostela Cagsayan na okraji města Legazpi, zničeného jedním z výbuchů Mayonu v roce 1814, jsou skvělým místem, kde se o její síle i půvabu přesvědčit.
Z Legazpi se poté přesuneme na pobřeží do skrytého ráje plného pláží a malých ostrůvků, do oblasti Caramoan.

13. den – výlet po ostrovech Caramoan anebo odpočinek na pláži

Dnešní den můžeme strávit lenošením na pláži, anebo se vypravit na lodní výlet po ostrovech a ostrůvcích Caramoan. Tato oblast zatím stále ještě zůstává mimo hledáček většiny návštěvníků Filipín, přestože nabízí jedny z nejkrásnějších míst na koupání. Mezi rozeklanými vápencovými útesy ostrůvků se ukrývají úchvatné pláže s bílým pískem, jako stvořené k odpočinku. Ideální místo, kde si užít filipínskou pohodu.

14. den – odpočinek na pláži a přesun do Manily

Dopoledne ještě strávíme na pláži a v odpoledních hodinách se přesuneme zpět do Legazpi. Odtud budeme pokračovat komfortním lehátkovým autobusem do Manily. 

15. den – památky hlavního města a největší čínská čtvrť

Při prohlídce hlavního města se zaměříme na památky v historickém centru města, zvaném Intramuros (Mezi hradbami). Projdeme pevnost Santiago, prohlédneme si kostel sv. Augustýna, nejstarší kamenný chrám v zemi se vzácnými freskami a také manilskou katedrálu. Poté zamíříme do čínské čtvrti a v případě dostatku času dále zamíříme na prohlídku prezidentského paláce Malacañang, nebo do parku Rizal, nesoucího jméno nejvýznamnějšího filipínské vlastence a bojovníka za nezávislost, který zde byl za svoji politickou činnost popraven.

16. – 17. den – plavba v vodopádům Magdapio, odlet, návrat do ČR

Ještě jednou vyrazíme do filipínské přírody. Po řece Pagsanjan se poplavíme k vodopádům Magdapio, v jejichž vodách se osvěžíme. Poté se již vrátíme do Manily, přesuneme na letiště a s nádherným lzonem se rozloučíme.

Možnost prodloužení na Panglau

17. – 18. den – odpočinek na nádherné pláži Alona a možnost výletu se šnorchlováním

Dopoledne 17. dne přeletíme na ostrov Panglao, ubytujeme se v blízkosti vyhlášené pláže Alona a ve volném odpoledni se můžeme věnovat koupání a odpočinku na této dlouhé a krásné pláži. Můžeme tak strávit i celý další den, anebo se vypravit na celodenní výlet se sledováním delfínů a šnorchlováním na okolních ostrovech a ostrůvcích.

19. den – celodenní výlet po zajímavostech ostrova Bohol

Nártouni filipínští se řadí mezi nejmenší primáty na světě a jejich domovem je i ostrov Bohol, na kterém strávíme celý den. Abychom se na tyto tvory podívali, vypravíme se do centra, které se věnuje jejich ochraně. Navštívíme také vyhlídku na další místní zvláštnost, kuželovité kopce zvané Čokoládové vrchy.  Poobědváme při plavbě po řece Loboc a zastavíme se i na nákup suvenýrů. V případě dostatku času navštívíme i netopýří jeskyni Hinagdanan s mžností koupání.

20. – 21. den – poslední koupání, odlet a návrat do ČR

Dle času odletu možnost posledního koupání na pláži Alona a poté přesun na letiště a cesta zpět do ČR.

Praktické informace

Ubytování
Převážně v hotelích odpovídajících 2-3 hvězdičkovému evropskému standardu.
Stravování
V ceně některých ubytování budou snídaně, v ostatních případech se budeme stravovat v místních restauracích, stáncích na ulicích či na tržištích.
Doprava
Do Manily a zpět letecky, na Filipínách budeme většinu přejezdů absolvovat v pronajatém vanu, vyzkoušíme i místní taxíky a autobusy. Pro dlouhý přesun ze severu na jih využieme místní aerolinie. Při výletech po ostrovech a k vodopádu Pagsanjan se budeme plavit na loďkách. Další dva přelety jsou v prodloužení na Panglau.
Náročnost
Není potřeba žádná výjimečná fyzická kondice.
Velikost skupiny
6-10 účastníků.

Náklady na cestu

Průvodcovský poplatek: 19 990 Kč (+3 000 Kč v prodloužení) při přihlášení do 180ti dnů před odletem; 21 990 Kč (+3 000 Kč v prodloužení) při přihlášení 179 – 90 dnů před odletem; 24 990 Kč (+3 000 Kč v prodloužení) při přihlášení 89 dní před odletem nebo později.
Poplatek za přípravu, organizaci a průvodcovskou činnost během cesty.
Náklady na místě: cca 25 000 Kč / 34 000 Kč s prodloužením
Zahrnuje ubytování (cca 7 000 Kč / 10 000 Kč), stravování (cca 7 000 Kč / 9 000 Kč), místní dopravu (cca 10 000 Kč / 14 000 Kč), vstupné (cca 1 000 Kč).
Letenka: cca 19 000 Kč
Další: cca 1 500 Kč (cestovní pojištění)

Jak se zúčastnit

Zaujala Vás tato cesta? Chcete se přidat anebo k ní máte nějaké dotazy? Ozvěte se! Vyplňte kontaktní formulář anebo využijte jinou formu kontaktu!