
Okruh Tchaj-wanem
Objevte nádheru Tchaj-wanu! Nechte se ohromit krásou divoké přírody, moderní infrastrukturou velkoměst a jedinečnou kulturou. Vychutnejte si skvělou místní kuchyni a zažijte milá setkání s přátelskými obyvateli. Poznejte, jak mimořádný ostrov Tchaj-wan je.
Ideální cesta pro ty, kdo chtějí za dva týdny poznat to nejzajímavější z Tchaj-wanu. Program nabízí vyváženou kombinaci přírodních i městských a kulturních atrakcí. Podíváme se na nejvyhlášenější a nejnavštěvovanější místa, ale zvláštní důraz je kladen na kouzelné lokality, kde jiné turisty nepotkáme.
Prozkoumáme historická městečka i rušná velkoměsta. Vydáme se za krásou přírody do hor i na pobřeží. Ochutnáme skvělou místní kuchyni a zažijeme nesčetná milá setkání s přívětivými Tchajwanci. S nabitým programem a přitom v poklidném tempu objedeme celý ostrov. A přitom se nenápadně seznámíme s tím, jak dějiny formovaly místní společnost a jak se na Tchaj-wanu dnes žije. Pojeďte poznat Tchaj-wan!
Termíny
DATUM | STAV | |
---|---|---|
Podzim 2025 | Volná místa | Chci se přidat |
Březen 2026 | Voná místa | Chci se přidat |
Program
1.- 2. den – letecký přesun na Tchaj-wan a zahájení prohlídky Tchaj-peje
Po příletu na mezinárodní letiště v Tchao-jüan se přesuneme do centra Tchaj-peje a po ubytování zahájíme prohlídku města. V Národním palácovém muzeu si prohlédneme to nejlepší z bohatých uměleckých sbírek čínských císařů, začneme se seznamovat s místní gastronomií a odpočineme si a nabereme síly v termálních pramenech Beitou. V případě příletu v odpoledních hodinách stihneme alespoň návštěvu některého z vyhlášených nočních trhů.

3. den – Tchaj-pej, moderní metropole plná tradic
Dnes se přesvědčíme o tom, jak se na Tchaj-wanu prolíná používání moderních technologií a prvky západního způsobu života s tradičními hodnotami a kulturou. Prohlédneme si hojně navštěvovaný chrám Longšan, precizně zrestaurovaný a pestře zdobený Bao’an i blízký Konfuciův chrám. Projdeme se kolem budovy prezidentského úřadu. V poutavé expozici ve velkolepém Čankajškově památníku se seznámíme s nedávnou historií ostrova a dopřejeme si i skvělý výhled na město z mrakodrapu Taipei 101.

4. den – geopark Yehliu a přesun do Hualienu
Dopoledne navštívíme geopark Yehliu na severním pobřeží. Mořský příboj zde vytvaroval bizarní skalní útvary, připomínající svými tvary rozmanité předměty, zvířata či dokonce hlavu anglické královny. Nebudeme tak potřebovat moc fanazie, abychom spatřili svíčky, vílin střevíc, slona, houby nebo dračí hlavu, to vše vytvarované přírodními silami ve skále na mořském břehu, V odpoledních hodinách se po východním pobřeží přesuneme do města Hualien, které nám bude základnou pro výlet do Národního parku Taroko.

5. den – dechberoucí krása a majestátnost Taroka
Hlavním lákadlem národního parku Taroko je stejnojmenná soutěska. Řeka Liwu se zde proplétá mezi mramorovými stěnami sahajícími do dvoukilometrových výšek. Díky desítkám tunelů a galerií můžeme sledovat toto fascinující dílo přírody. Taroko však není pouze soutěska. Po stezkách v hlavním kaňonu i v blízkém okolí se dostaneme k nádherným vodopádům Baiyang i svatyním harmonicky ladícím se svým přírodním okolím. Projdeme se Vlaštovčí jeskyní a nenecháme si ujít ani pohled na útesy Qingshui strmě spadající do vod Pacifiku.

6. – 7. den – Kao-siung, metropole jihu
Druhé největší tchajwanské město nabízí zcela odlišnou atmosféru než rušná Tchaj-pej. I v Kao-siungu se však dá za jeden den zažít a vidět hodně. Projdeme se kolem Lotosového jezera, vylezeme na vrcholy pagod Tygra a Draka, na centrum města i námořní přístav shlédneme z mrakodrapu Sky Tower. Navštívíme i největší tchajwanský buddhistický klášter Foguangšan.
S koloniální historií ostrova se začneme seznamovat v zachovalé budově bývalého britského konzulátu v Takao a na ostrově Cijin budeme mít možnost ochutnat dary moře a prohlédnout is pevnost Cihou.

8. den – Tchaj-nan, město historie
Tchaj-nan se svým okolím byl před čtyřmi stoletími centrem holandské kolonizace ostrova i hlavním cílem čínských imigrantů. Z té doby se do dnešních dnů zachovaly mj. nejstarší chrámy na ostrově či holandské pevnosti Zeeladia a Provintia. Kromě těchto a dalších historických objektů navštívíme i národní park Taijiang, kde se poplavíme mezi mangrovy, a ochutnáme některé z místních specialit.

9. den – tisícileté lesy pohoří Ališan
Z města opět zamíříme do přírody. Malebnou horskou silnicí vystoupáme až do dvou kilometrů nad mořem. V oblasti Ališan se seznámíme s místním způsobem pěstování a zpracování čaje. V pralese, o několik set metrů výše, budeme obdivovat mohutné tisícileté cypřiše a navštívíme i skromné japonské i tchajwanské svatyně, které zde v tichu a klidu hor působí zcela jinak než v rušných městech. Dobu japonské kolonizace nám připomene i jízda vysokohorskou železnicí.

10. den – čajové plantáže a přesun do Tchaj-čungu
V dopoledních hodinách se projdeme po stezkách vinoucích se mezi čajovníky na svazích pohoří Ališan. Díky ideálním podmínkám pro pěstování dosahují místní vysokohorské čaje oolong té nejvyšší kvality.
Po ochutnávce vybraných čajů a bližšímu seznámení s jejich produkcí se přesuneme zpět do nížiny, do středního Tchaj-wanu a jeho centra a největšího města, Tchaj-čungu, odkud budeme v dalších dnech podnikat výlety po okolí

11. den – romantické jezero Slunce a Měsíce obklopené horami
Krásu jezera Slunce a Měsíce a přírodního prostředí, ve kterém se nachází, oceníme střídavě při plavbách vyhlídkovou lodí a procházkách v nejbližším okolí. Navštívíme malé buddhistické chrámy, na jezero se podíváme z výšky krásné pagody Cch’en a prozkoumáme i unikátní a rozlehlý chrám Wen-wu. Aktivnější jedinci mohou pohodovou plavbu nahradit cyklistikou – jezero je známé i díky cyklostezce vedoucí po jeho březích, označované za jednu z nejkrásnějších na světě.

12. den – historický Lukang, skrytý skvost středního Tchaj-wanu
Mimo dosah železničních linek a stranou zájmu většiny turistů se nachází jedinečné městečko Lukang. I díky tomu, že se mu vyhnul prudký průmyslový rozvoj v minulém století, si do dnešních dnů zachoval podobu příjemného historického sídla. Prohlédneme si zde některé z nejstarších a nejzachovalejších tchajwanských chrámů, projdeme se zvláštně kroucenými úzkými uličkami a ochutnáme vybrané místní speciality.
V odpopledních hodinách se u velkého sedícího Buddhy na hoře Pa-kua-šan pokocháme výhledem na rozsáhlou aglomeraci Čang-chua.

13. – 14. den – sídlo rodu Lin a návrat do ČR
V dopoledních hodinách se vypravíme do Wufengu, kde navštívíme krásně zrekonstruované sídlo jedné z nejmocnějších a nejvlivnějších tchajwanských rodin 19. století.
Nedaleko odtud se nachází muzeum zemětřesení, zřízené v prostorách školy zdevastované silnými otřesy v září roku 1999.
Vpodvečer 13. dne se přesuneme na letiště a odletíme zpět do ČR.

Praktické informace
Ubytování
Převážně v hotelích odpovídajících 2-3 hvězdičkovému evropskému standardu.
Stravování
V ceně některých ubytování budou snídaně, v ostatních případech se budeme stravovat v místních restauracích či stáncích na ulicích.
Doprava
Letecky z ČR do Tchaj-peje a zpět. Na Tchaj-wanu pak po zemi – vyzkoušíme místní taxíky, vlaky, ale některé přesuny absolvujeme v pronajatém minivanu.
Náročnost
Není potřeba žádná výjimečná fyzická kondice.
Velikost skupiny
4-9 účastníků.
Náklady na cestu
Průvodcovský poplatek: 18 490 Kč při přihlášení do 180ti dnů před odletem; 19 990 Kč při přihlášení 179 – 90 dnů před odletem; 21 990 Kč při přihlášení 89 dní před odletem nebo později.
Poplatek za přípravu, organizaci a průvodcovskou činnost během cesty.
Náklady na místě: cca 31 000 Kč
Zahrnuje ubytování (cca 11 000 Kč), stravování (cca 6 000 Kč), místní dopravu vč. dvou přeletů (cca 12 000), vstupné (cca 2 000 Kč).
Letenka: cca 19 000 Kč
Další: cca 1 500 Kč (cestovní pojištění)
Fotografie z minulých cest
Hodnocení z minulých cest
Podnikli jsme s manželkou poznávací cestu Tajwanem a svěřili se do péče našeho průvodce Pavla, který díky dokonalé znalosti prostředí a místního jazyka udělal z této cesty pro nás nezapomenutelný zážitek. Tajwan jsme projeli celý autobusy, autem, vlaky, vysokohorskou železnicí a dokonce do Taichungu i Tchajwanským superexpresem, který je vylepšenou verzí japonských rychlovlaků Šinkansen. Díky precizně připravenému programu naším průvodcem jsme snadno zvládli velké množství zajímavostí, které dělají Tajwan velmi zajímavým. Ať už je to mrakodrap Taipei 101, nebo chrámy, parky, čajové plantáže, ochutnávky vynikajících čajů Oolong, pestré stravování v restauracích nebo nočních trzích, no prostě bylo by toho na román.
Hana a Jarda S., listopad 2023
Cestování a poznání Tchaj-wanu bylo překvapivě zajímavé a to nejen kvůli samotnému ostrovu a pohostinnosti tamních lidí, ale také díky skupince spolucestovatelů a průvodci, který se o nás perfektně staral nad rámec standartu.
Monika F., březen 2023
Jak se zúčastnit
Zaujala Vás tato cesta? Chcete se přidat anebo k ní máte nějaké dotazy? Ozvěte se! Vyplňte kontaktní formulář anebo využijte jinou formu kontaktu!