
Velká cesta Čínou
Nejvýznamnější čínské památky, moderní města, unikátní krásy přírody, ale i působivé buddhistické kláštery v tibetských oblastech. To vše nás čeká na třítýdenní cestě Říší Středu. Navštívíme nejen oblasti tradičně obývané dominantním čínským etnikem Chanů, ale podíváme se i do tibetských oblastí za zcela odlišnou kulturou a v provincii Kuan-si také k etnickým menšinám žijícím v tamních horách. Vyzkoušíme místní rychlovlaky, svezeme se autobusy, absolvujeme i dva noční přejezdy v komfortních lehátkových vlacích. Několikrát využijeme i pronajatého minivanu.
Termíny
DATUM | STAV | |
---|---|---|
6. 9. – 28. 9. 2025 | Vyprodáno | Chci se přidat |
Program
1. – 2. den – odlet, Peking
Z Prahy do Číny poletíme pravděpodobně s jedním přestupem. Po příletu do Pekingu a po přesunu do centra hned zahájíme prohlídku města. Podíváme se na Bránu Nebeského klidu, přilehlé náměstí s mauzoleem Mao Ce-tunga a vstoupíme i do Zakázaného města.

3. den – Peking a přejezd k Velké čínské zdi
Ráno a dopoledne ještě strávíme v centru metropole. Navštívíme proslulý Chrám nebes a dále také Letní palác, opulentní komplex se stovkami budov, jezerem Kunming a kopcem Dlouhověkosti. Odpoledne přejedeme do blízkosti jednoho z odlehlejších úseků Velké čínské zdi.

4. den – Velká čínská zeď a návrat do Pekingu
V ranních a dopoledních hodinách, ještě předtím, než dorazí skupiny návštěvníků z Pekingu, se projdeme po jednom z nejlépe dochovaných úseků Velké čínské zdi. Odpoledne, cestou zpět do metropole, se podíváme k císařským hrobkám dynastie Ming. Vpodvečer nás pak čeká představení čínské opery.

5. den – dokončení prohlídky Pekingu a odjezd do Si-anu
I poslední den v Pekingu bude plný poznávání místních památek a architektonických skvostů. Další místa, která v Pekingu navštívíme, budou lamaistický chrám Jong-che, Císařská akademie, olympijský areál se stadionem Ptačí hnízdo a obchodní čtvrť plná výškových a moderních budov. Večer odjedeme lehátkovým vlakem do Si-anu.

6. den – Si-an, město plné historie
Centrem Si-anu, v dobách dynastie Tang známého jako vzkvétající hlavní město Čang-an, prostupuje dávná historie na každém rohu. Nejdříve zamíříme ke Zvonové a Bubnové věži. V muslimské čtvrtí navštívíme mj. krásnou a unikátní Velkou mešitu spojující v sobě muslimské i tradiční čínské architektonické prvky. Odpoledne a vpodvečer se projdeme (či projedeme na kole) po zrekonstruovaných městských hradbách.

7. den – Terakotová armáda a dokončení prohlídky Si-anu
Brzy ráno se vydáme za město, kde navštívíme Terakotovou armádu prvního čínského císaře. Po návratu do Si-anu ještě vystoupáme do horních pater Velké husí pagody. Večer zamíříme lehátkovým vlakem na západ do města Čang-je, významného místa na Hedvábné stezce v dnešní provincii Kan-su.

8. den – příjezd do Čang-je a jeskynní chrámy
Po příjezdu do Čang-je se přeuneme k jeskynním chrámům Mati. V pískovcových skálách se zde nachází několik desítek výklenků ukrývajících poklady buddhistického umění, především sochy, jejichž historie sahá v některých případech až do 5. století. Vpodvečer se vrátíme na ubytování do Čang-je.

9. den – Duhové hory a přejezd do Lančou
Ráno se vydáme do geoparku Zhangye Danxia (tzv. Duhové hory) a strávíme zde celé dopoledne procházkami mezi barevnými horami. Odpoledne prozkoumáme další památky dob rušného obchodu na Hedvábné stezce a současně největší atrakce města Čang-je – Chrám velkého Buddhy a Dřevěnou pagodu. Vpodvečer se přesuneme do Lančou, hlavního města provincie Kan-su.

10. den – Labrang, klášter tibetského buddhismu
Dnes přejedeme do Sia-he a navštívíme Labrang, jeden z nejvýznamnějších klášterů tibetského buddhismu mimo Tibetskou autonomní oblast. Návštěvou rozsáhlého komplexu a sledováním denních aktivit zdejších mnichů strávíme většinu odpoledne.

11. den – Langmusi a přejezd do Songpanu
Pokračujeme v průjezdu tibetskými oblastmi. Se zastávkou v Langmusi, náboženském centru na hranicích provincií Gansu a Sečuán, přejedeme až do historického města Songpan, základny pro výlety do chráněnné krajinné oblasti Chuang-lung.

12. den – pohádkový Chuang-lung a město Songpan
Ráno se vydáme na prohlídku národního parku Chuang-lung, proslulého kaskádami travertinových jezírek. Odpoledne si prohlédneme největší zajímavosti Songpanu a v případě zájmu a dostatku času vystoupáme i na vrchol některé z hor tyčících se kolem města, abychom na něj pohlédli shora.

13. den – přejezd do Čcheng-tu
Celodenní přejezd do hlavního města provincie Sečuán nám zpestří zastávky u rozsáhlého zavlažovacího systému Tu-ťiang-jen a u památníku zemětřesení z roku 2008, který byl zřízen v areálu bývalé školy. V centru Čcheng-tu potom navštívíme klášter Wen-šu.

14. den – pandy a přejezd do Čchung-čchingu
Ráno se vydáme do výzkumné a chovné stanice pand velkých, kde můžeme pozorovat desítky těchto zvířat, mláďat i dospělých jedinců. Odpoledne přejedeme do největšího čínského města Čchung-čchingu, “města mostů”, a projdeme se jeho centrem.

15. den – jeskynní malby Ta-cu a přejezd do Kuej-linu
Ráno navštívíme oblast skalních soch a rytin Ta-cu. Odpoledne přejedeme do Kuej-linu v oblasti krasových útvarů provincie Kuan-si, kterou Číňané označují za nejkrásnější na světě.

16. den – plavba po řece Li a oblast Jang-šuo
Nejkrásnějšími úseky mezi vápencovými mogoty se poplavíme po řece Li až do městečka Jang-šuo. Před návratem do Kuej-linu ještě vystoupíme na vyhlídku na Měsíčním vrchu a ze břehů řeky budeme sledovat ukázku tradičního lovu ryb za pomoci kormoránů.

17. den – rýžové terasy a přejezd do Fenghuangu
Po cestě do starého města Fenghuang navštívíme oblast Dračího hřbetu, Lung-šeng. Svahy zdejších kopců jsou pokryté důmyslným systémem terasovitých rýžových políček. Navštívíme také vesničku jedné z místních etnických menšin, které toto úchvatné dílo před stovkami let vybudovaly. V odpoledních hodinách přejedeme do starého Fenghuangu.

18. den – staré město Fenghuang a přejezd do Čang-ťia-ťie
Město Fenghuang je někdy označováno za nejkrásnější město Číny. Při procházce jeho centrem budeme obdivovat historické několikapatrové dřevěné domy a paláce na březích řeky Tuo-ťiang i řadu mostů, které oba břehy spojují. V odpoledních hodinách se přesuneme do Čang-ťia-ťie.

19. den – krajinná oblast Wu-ling-jüan a přelet do Šanghaje
V samém srdci oblasti Wu-ling-jüan, plné bizarních skalních útvarů, podnikneme procházku mezi těmi nejvýraznějšími a nejfotogeničtějšími skálami. Svezeme se také nejvyšším a nejrychlejším venkovním výtahem na světě. Odpoledne se podíváme k Nebeské bráně, hoře Tienmen se skalním oknem, a poté se přesuneme na letiště, abychom zamířili do Šanghaje.

20. den – Šanghaj
V Šanghaji zamíříme nejdříve na proslulé nábřeží Bund na břehu řeky Huangpu. Díky desítkám budov, které si zde v minulých stoletích stavěli cizinci, nám bude tato oblast připomínat více Evropu než Čínu. Stačí však pohlédnout přes řeku na mrakodrapy ve čtvrti Pchu-tung, abychom se myšlenkami vrátili zpět do Číny. Projdeme se mezi těmi nejznámějšími z nich a za nejlepšími výhledy zamíříme do Šanghajské věže, třetí nejvyšší budovy světa. Navštívíme také zahrada Yu a některý ze starých chrámů.

21. den – přelet na severovýchod a památky Šen-jangu
V brzkých ranních hodinách přeletíme do Šen-jangu, abychom si ve zbytku dne stihli prohlédnout jeho njevýznamnější památky. Tou nejznámější, rovněž ze seznamu světového dědictví UNESCO, je Mukdenský palác, bývalé císařské sídlo z období vlády dynastie Čching. Podíváme se také k hrobce prvního císaře této dynastie, která se stavěla osm let a je největším komplexem svého druhu na sever od Pekingu.

22. den – mokřady a přesun do Pekingu
Ráno a dopoledne strávíme v oblasti mokřadů u města Pchan-ťin. Ty jsou pozoruhodné především svojí červenou barvou, která je nejvýraznější právě v období naší návštěvy. Vyskytuje se zde více než 260 druhů ptáků, z nichž se největší popularitě nejen mezi čínskými návštěvníky těší jeřáb mandžuský. Po procházce po dřevěných chodnících nad těmito mokřady se vrátíme do města a rychlovlakem přejedeme do Pekingu, kde ještě naposledy přespíme.

23. den – odlet a návrat do ČR
V ranních hodinách odjedeme na letiště a odletíme zpět do ČR.
Praktické informace
Ubytování
Převážně v hotelích odpovídajících 2-3 hvězdičkovému evropskému standardu.
Stravování
V ceně některých ubytování bude zahrnuta i snídaně, v ostatních případech se budeme stravovat v místních restauracích, na tržnicích a u pouličních stánků.
Doprava
Do Pekingu a zpět letecky (v případě zájmu je možné letět z jiného letiště, např. Vídně. Tuto variantu je potřeba konzultovat při rezervaci), dále dva vnitrostátní přelety, ostatní přesuny budou po zemi. Vyzkoušíme městskou hromadnou dopravu, rychlovlaky, komfortní noční vlaky, autobusy, pronajaté minivany i místní taxi.
Náročnost
Není potřeba výjimečnná fyzická kondice, nicméně program je poměrně intenzivní. Častá budou brzká ranní vstávání a je nutné počítat s častým chozením ve městech.
Velikost skupiny
6-12 účastníků.
Náklady na cestu
Průvodcovský poplatek: 19 990 Kč při přihlášení do 180ti dnů před odletem; 21 990 Kč při přihlášení 179 – 90 dnů před odletem; 24 990 Kč při přihlášení 89 dní před odletem nebo později.
Poplatek za přípravu, organizaci a průvodcovskou činnost během cesty.
Náklady na místě: cca 45 000 Kč.
Zahrnuje ubytování (cca 15 000 Kč), stravování (cca 10 000 Kč), místní dopravu (cca 18 000 Kč), vstupné (cca 2 000 Kč).
Letenka: cca 16 000 Kč.
Další: cca 4 500 Kč (víza, cestovní pojištění)
Jak se zúčastnit
Zaujala Vás tato cesta? Chcete se přidat anebo k ní máte nějaké dotazy? Ozvěte se! Vyplňte kontaktní formulář anebo využijte jinou formu kontaktu!